A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
Empatik İletişim
Ege Üniversitesi Araştırma Görevlisi Selma Didem Özşenler  “Empatik İletişim” konulu seminer verdi.

İYTE Gösteri Merkezindeki programda interaktif bir sunum yapan Araştırma Görevlisi Özşenler , çatışmasız iletişim için bireylerin empatik iletişimi benimsemeleri gerektiğini söyledi. Empatinin Almanca’dan gelen bir sözcük olduğuna değinen Özşenler sunumunda  şunlara değindi: “Empati anne karnında başlayan ve bir insanın kendini karşındakinin yerine koyarak onun  duygu ve düşüncelerini anlaması, olaylara onun bakış açısıyla bakabilmesidir. Sempatiyle karıştırılan empatiyi geliştirebilmek için önce karşımızdakini dinlemeyi öğrenmeliyiz. Dinlemek de sadece duymak değil, beceri ve pratik isteyen, öğrenebilen bir davranıştır. Sempati ise karşıdaki kişiyle özdeşleşmek, aynı duyguları hissetmektir. Sağlıklı bir iletişimin olmazsa olmazı empatik iletişimdir”Sosyal bilimlerin kesin ve net kurallardan oluşmadığını söyleyen Araştırma Görevlisi Özşenler,  bu alanda yapılan farklı araştırmalardan, yayınlanan makalelerden örnekler sundu.  Herkesin kendini keşfetmesi gerektiğini ifade eden Özşenler “Sizi mutlu eden, başarıya ulaşmanızı ya da o ana odaklanmanızı sağlayan etkenleri bulmalısınız. İç huzuru yakaladığınız takdirde çevrenizle empatik iletişim kurabilirsiniz” diye konuştu.
 


Soru – cevap bölümünün ardından Personel Daire Başkanı Avukat Füsun Singi tarafından Araştırma Görevlisi Selma Didem Özşenler’e teşekkür belgesi verildi.
 
Son Güncelleme : Emrullah Demiraslan 21.02.2018 16:38
İçerik Sorumlusu : İYTE MWO  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO Bimer İYTE'de Ne Nerede?