A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
İzmir Atatürk’ü Andı
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 79. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma töreni İYTE ev sahipliğinde gerçekleşti. 

İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden burada yaptığı konuşmada Cumhuriyetin, bugün Türkiye’nin her hangi bir ücra köyünde veya kasabasında, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Milletvekili, işadamı, sporcu, sanatçı olmak isteyen çocukların hayallerine dokunduğuna işaret etti. Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Cumhuriyetin sağlam temellere dayandığını belirten Prof. Dr. Güden “Biz ülke olarak 30 yıldır terörle mücadele ediyoruz. 15 Temmuz’da bir darbe girişimi oldu. Şunu unutmayalım, Atatürk’ün kurduğu bu cumhuriyet üzerine bölme çabaları hala devam ediyor. Ne mutlu bize, öyle sağlam bir temelin üzerine kurmuş ki 33 yıldır bu devleti yıkamadılar. Son olaylar da göstermiştir ki milletimiz artık dışarıdan müdahalelere de karşı koyma refleksini gösteriyor.” dedi.Prof. Dr. Güden sözlerini şöyle sürdürdü: “Atatürk’ün benim üzerimde çok büyük bir etkisi oldu çünkü ben Ankara’nın bir köyünden geldim; tıpkı benim gibi benim gibi milyonlarca insan üzerinde de etkisi olduğunu düşünüyorum. Hepinizin huzurunda Atatürk’ü rahmet, şükran ve minnetle anıyorum.” Rektör Prof. Dr. Mustafa Güden’in konuşmasından sonra Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Necdet Aysal “Atatürk, Bilim ve Teknoloji” konulu sunum yaptı. 

Konuşmaların ardından İYTE Halk Dansları Topluluğu tarafından davetlilere bir zeybek gösterisi sunuldu. Sabancı Kültür Sarayı Hasan Tahsin Salonunda düzenlenen Törene İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök’ün yanı sıra İzmir Milletvekilleri, Rektörler, öğretim üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı. 

10 Kasım Atatürk'ü Anma etkinlikleri kapsamında İYTE Kampüsünde de öğrenci topluluklarının etkinlikleri yapıldı. Rektörlük önünde Atatürk anıtına çelenk koyma töreni düzenlenirken, aynı anda Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu tarafından insanlarla Atatürk'ün imzası oluşturuldu. Bu törenin ardından Kütüphane Gösteri Merkezinde Atatürkçü Düşünce Topluluğu Veda filmi gösterimi düzenledi. 

Anma etkinlikleri Satranç Topluluğu'nun 4. Geleneksel Satranç Turnuvasıyla 11-12  Kasım 2017 tarihlerinde de sürecek.


 
Son Güncelleme : Emrullah Demiraslan 10.11.2017 20:32
İçerik Sorumlusu : İYTE MWO  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO İzmir Üniversiteleri İYTE'de Ne Nerede?