A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
BİYOMER
Biyoteknoloji ve Biyomühendislik Uygulama ve Araştırma Merkezi
İYTE BİYOMER, Rektörlüğe bağlı olarak faaliyet gösteren gelişmiş bir merkezi laboratuvardır. Altyapısı 2007 yılında başlayan ve 2009 yılında başarıyla tamamlanan bir DPT projesiyle kurulmuştur. Toplam 580 m2 alanda hizmet veren 9 laboratuvardan oluşmuş bir komplekstir. Bu laboratuvarlar; (1) Moleküler Biyoloji, Mikrobiyoloji ve Genetik Laboratuvarı, (2) Enstrümantal Analiz Laboratuvarı-1, (3) Enstrümantal Analiz Laboratuvarı-2, (4) Fermantasyon Teknolojisi Laboratuvarı, (5) Hücre Kültürü Laboratuvarı, (6) Hazırlık Laboratuvarı, (7) Genetik Analiz Laboratuvarı, (8) Mikrobiyoloji Laboratuvarı (Temiz Oda) ve (9) Sıvı Azot Üretim Ünitesi'dir.

Olanakları dahilinde, tüm biyotabanlı çalışmalara açıktır. Ancak öncelikli hedefi genomik, endüstriyel biyoteknoloji, biyomedikal ve biyomühendislik alanlarındaki bilimsel projeler ile yüksek lisans ve doktora çalışmalarına altyapı desteği sağlamaktır.

BİYOMER'de halen, 2 öğretim üyesi, 3 uzman ve 1 teknik eleman tarafından 2 farklı tipte hizmetler verilmektedir. Bunlardan birincisi, "cihaz kullanımı"dır. Kullanıcılar, laboratuvara örnekleriyle birlikte gelir veya örneklerini bizzat laboratuvarda hazırlayarak belirli bir cihazda ölçüm yaparlar. İkincisi ise, "iş paketi" hizmetidir. Kullanıcılar belirli bir deneyi baştan sona BİYOMER'de gerçekleştir. Deney sırasında gerekli cihaz ve sarf malzemeleri, eğitim ve danışmanlık hizmetleri de "iş paketi"ne dahildir. Cihaz kullanım hizmetlerinin birçoğundan ücret alınmazken, yüksek maliyetli yıllık bakım gerektiren cihazların kullanımı ve harcanan sarf maddelerinin karşılanması amacıyla kullanıcılardan kar amacı gütmeden sembolik bir taban ücret alınır. Tüm cihaz ve düzenekler randevu almak kaydıyla kurum içi ve dışı kullanıcılara açıktır.

BİYOMER, kamu kuruluşlarında gerçekleştirilen araştırma faaliyetleri dışında, özel sektör firmalarının araştırma ve geliştirme bölümlerinin yürüteceği projelere bilimsel danışmanlık hizmeti verir ve altyapı olanakları sağlar. Ayrıca, ülke çapında yaygın hizmet verme arzusundadır.

http://biyomer.iyte.edu.tr/



Prof. Dr. Erdal Bedir
Merkez Müdürü
90(232)750 7389
erdalbedir@iyte.edu.tr

 



 
Son Güncelleme : Emrullah Demiraslan 23.02.2018 11:14
İçerik Sorumlusu : Biyoteknoloji ve Biyomühendislik Uygulama ve Araştırma Merkezi  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO Bimer İYTE'de Ne Nerede?