A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
Mühendislik Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Fakültemizde; Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Makina Mühendisliği ve 22/2/2012 tarihinde kurulan Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümleri olmak üzere yedi bölüm bulunmaktadır.

Gıda Mühendisliği bölümünde yüksek lisans ve doktora programları mevcuttur. Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği ve Makina Mühendisliği Bölümleri lisans derecesi yanında, yüksek lisans ve doktora derecelerini de vermektedirler. Lisans derecesi veren bir diğer bölümümüz olan Bilgisayar Mühendisliğinde ise, yüksek lisans derecesi ve Ege Üniversitesi ile ortak Doktora Programı da verilmektedir. Fakültemizdeki lisans öğrencilerimiz Çift Ana Dal ve Yan Dal Programlarında eğitim yapma imkanına da sahiptir.

Bölümlerimize 1125 lisans ve 367 lisansüstü öğrenci devam etmektedir. Fakültemizde 76 öğretim üyesi olmak üzere toplam 196 akademik personel bulunmaktadır. Öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısının az olması, eğitimin küçük ölçekli sınıflarda sürdürülmesi ve öğrencilerimizin öğretim üyelerimiz ile yakın iletişim ve etkileşim içine girmesini sağlamaktadır.

2011 yılında Amerika’da ABET, İngiltere’de ECUK gibi Mühendislik programlarını akredite etmekle sorumlu kurumların bağlı olduğu Washington Accord’a üye olan MÜDEK tarafından akredite edilen Kimya (Eylül 2011-Eylül 2016) ve Makine (Eylül 2011-Eylül 2013) Mühendislikleri Lisans Programlarına ilaveten Bilgisayar Mühendisliği (Mayıs 2012-Eylül 2014) Lisans Programı 2012 yılında akredite edilmiştir.

Fakültemizde 57 ulusal (TUBİTAK, BAP, SANTEZ), 7 uluslararası (Avrupa Birliği) ve diğer kaynaklar tarafından desteklenen toplam 73 araştırma projesi devam etmektedir. Araştırma projeleri yanında, Fakülte, ulusal ve uluslararası yayınlar konusunda da son derece üretkendir. Ayrıca, ülkemizin önde gelen özel sektör ve sanayi kuruluşları ile ortak çalışmalar ve araştırmalar yürütülmektedir.

http://eng.iyte.edu.tr/Prof. Dr. Figen Korel
Dekan V.
90(232)750 6500 
figenkorel@iyte.edu.tr

 

 
Son Güncelleme : Doğan Evecen 10.03.2015 11:58
İçerik Sorumlusu : Prof. Dr. Figen Korel  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Uluslararası İlişkiler Ofisi İzmir Üniversiteleri İYTE'de Ne Nerede?