A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
Personel Manzaraları Cengiz Duyuk
İYTE’nin Cengiz Ağabey’i: Cengiz DUYUK
Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1969 yılı İzmir doğumluyum. Evliyim ve 8 yaşında Batuhan isimli bir oğlum var.

1986 yılında Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun olduğumdan beri elektroniğin üretiminden tamirine kadar çeşitli dallarıyla ilgilendim. Kendi dükkânımın yanı sıra Vestel, Telspec ve Arçelik firmalarında çalıştım. 1997’den beri de İYTE’de Bilgi İşlem Daire Başkanlığında elektronik teknikeri olarak çalışmaktayım.

Çalıştığım tüm kurumlarda İYTE de dâhil olmak üzere büyük küçük herkes bana Cengiz Ağabey diye hitap eder.İYTE’deki göreviniz dışında kalan vaktinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Urla, Kuşçular Köyünde bir dönümlük seramız var, orada çiçek ağırlıklı olmak üzere sebze yetiştiriyoruz. Bu işe ilk olarak kasımpatıyla başladık, daha sonra tamamen karanfile döndük. Kesme çiçekçilik yapıyorum. Seramıza 20 bin kök pembe, beyaz ve kırmızı renkli karanfil fidanı ekiyoruz.Önceleri hobi olarak başladığımız ve zevkle yaptığımız bu işten zamanla ek gelir elde etmeye başladık. Genelde hafta sonları serayla uğraşabiliyorum. Hafta içi iş yerinde olduğum için işin asıl yükü eşimin omuzlarında. Her çiçekle tek tek ilgilenmek gerekiyor. Çiçekler kesme, bağlama, solmasın diye su dolu kovalara yerleştirme, kolileme işleminden sonra mezada gönderiliyor. Türkiye’nin büyük illerine üye olduğumuz mezat vasıtasıyla karanfillerimizi gönderiyoruz.Seramızdaki karanfil kokusu, zorlu iş hayatındaki bütün yorgunluğumuzu alıyor. Ürettiğiniz çiçeklerin özel günlerde sevdiklerimizi mutlu etmesinin verdiği duygu, buradan aldığımız hazzı tarif etmek mümkün değil.Zaman zaman başka çiçekçilerde kendi ürettiğimiz çiçeklere rastlıyoruz. Mesela geçenlerde hasta ziyaretine gittiğimiz bir hastane yakınında kendi yetiştirdiğim pembe karanfili, ki o renk sadece bizim bölgemizde yetişiyor, çok mutlu olmuştum.Yaz aylarında kendi sebzemizi de seramızda yetiştiriyoruz. Toprakla uğraşmak tüm stresimizi alıyor, özellikle stresli işlerde çalışanların mutlaka toprakla uğraşmasını tavsiye ediyorum.

İYTE’yle ilgili izlenimlerinizden kısaca bahseder misiniz?

Öncelikle İYTE’yi çok seviyorum. Kapıdan kovsalar bacadan dönecek kadar seviyorum. İYTE’ye bilerek ve isteyerek geldim. Bilgisayar teknolojisini de burada öğrendim. Yaptığım işten çok büyük keyif alıyorum. Daha uzun yıllar İYTE’de çalışmak isterim. Diyebilirim ki hayatım büyük ölçüde işim. Hatta zaman zaman eşim “Neden benimle evlendin, işinle evlenseydin”, diye sitem eder.

Röportajı yapan Yasemin Özcan'a İYTE adına teşekkür ederiz.


 


Personel Manzaraları - Cihat Küçükboyacı ile Röportaj

Personel Manzaraları - Şevket İnci ile Röportaj
 
Son Güncelleme : Emrullah Demiraslan 15.05.2017 11:15
İçerik Sorumlusu : Okt. Dr. Yasemin Özcan  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO Bimer İYTE'de Ne Nerede?