A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
Öğrenci Manzaraları | Pelin Öztürk
Pelin Öztürk Kimdir?

1992 yılı, İzmir doğumluyum. İlköğrenimimi Petkim İlköğretim Okulu, liseyi Cihat Kora Anadolu Lisesi'nde tamamladım. Ardından İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nü kazandım. Şu an 2. sınıf öğrencisiyim.
Piyanoya merakın ne zaman başladı? Bu konuda hangi eğitimleri aldın?
İlkokul yıllarımdan itibaren müziğe karşı hep derin bir ilgi duydum. Çocukken "arp" ya da "akordeon" çalmayı hayal ederdim, aslında hâlâ da öyle... O zamanki müzik öğretmenim Naile Pak'ın derslerinde arkadaşlarıma nazaran flütle aram iyiydi. Duyduğum ezgileri flütle çalmaya çalışır ve bunu başarırdım. 4. sınıftayken okuldaki gitar kursuna katıldım. Yaz tatilinde ise Aliağa Belediye Konservatuvarı'nda bu hobimi devam ettirdim. Bu sıralar okuldaki hocamızla birlikte bahar şenliklerinde müzikle ilgili gösterilerimiz oluyor ve burada yakın bir arkadaşım da piyano çalıyordu. Sanırım piyanoya karşı ilgimi ilk o zaman fark ettim. Piyano konusunda hiçbir bilgim olmamasına rağmen gösteride çalınacak parçanın notalarını evde bulunan org ile çıkarabiliyordum. Piyano çalmaktan zevk aldığımı keşfettikten sonra gittiğim konservatuvarda gitar yerine piyano dersleri almaya başladım. Bir gün piyano hocam aileme, artık oradaki eğitimimi tamamladığımı, bundan sonra daha ciddi bir eğitim almam gerektiğini söyledi. Böylece annem ve babam iş hayatlarının telaşı arasında benim gerçekten bu enstrümana karşı bir ilgim olduğunu fark etti. Yapılan araştırmalar sonucunda TOBAV (Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı) bünyesinde Selda Ergen hocamdan ders almaya başladım. Kendisinin, bu işi yapabilmem için evde bir piyano bulunmasını şart tutması üzerine hayatımın çok özel bir parçası olan bugünkü piyanoma 4 Aralık 2004'te kavuştum. Büyük bir sahne olan İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde seyirciler karşısında verdiğim ilk konserimi de bu dönemde gerçekleştirdim.
OKS sınavına hazırlanırken bu hobimi Karşıyaka Belediye Konservatuvarı'nda Tsiuri Antidze hocam ile devam ettirdim. Sene sonunda ve özel günlerde çeşitli konserlerde yer almaya devam ettim. Böylece sahne hayatına, seyirciler karşısında performans göstermeye alışmaya başladım.
Artık 8. sınıfa gelmiştim ve Anadolu Lisesi ile Konservatuvar arasında bir seçim yapmam gerekiyordu. Zorlu geçen bir dönemden sonra bu uğraşımı, mesleğimin yanında bir hobi olarak devam ettirmeye karar verdim. Lisede eğitimimi Dört Dörtlük Müzik Kursu'nda sevgili Deniz Aliefendioğlu hocam ile devam ettirdim. Yine her sene birkaç ayda bir olan oda konserlerinde, yeni yıl ve yıl sonu konserlerinde yer aldım. Bulunduğum kurs bünyesinde, uluslararası düzeyde, senede bir defa yapılan "Trinity&Guildhall College London"ın müzik sınavlarına katıldım. Bunlar benim için heyecan verici birer deneyim oldu. Her sene İngiltere'den, sınav yapmak üzere farklı bir hoca geliyordu. Hem piyano eğitimim hem de yabancı dil açısından benim için çok verimli oldu. Böylece Türkiye'de lise öğrenimimi bitirmeden, Avrupa'da geçerliliği olan lise düzeyinde konservatuvar diploması sahibi oldum.
Bu süreçte beni en çok etkileyen şey, İdil Biret'in Piyano Masterclass'ına katılmak oldu. AIMA (Ayvalık International Music Academy)'nın 1-9 Temmuz 2007 tarihleri arasında düzenlediği bu etkinliğe başvurdum. İdil Biret, akademik anlamda ilk derslerini burada verecekti. Başvurum kabul edildiğinde çok sevindim; böylece İdil Biret'in ilk öğrencilerinden biri olma fırsatını da yakalamış oldum. Masterclass'ın sadece piyano çalma becerime değil, hayatıma çok önemli katkıları olduğunu söylemeliyim.
Üniversite tercihleri sırasında İYTE'nin kampüsünü görmeye geldiğim sırada müzik hocası Mine Kıvrak'la tanıştım. Piyano çalmaya burada devam edebileceğimi öğrenmek İYTE'yi tercihlerim arasına katmamda etkili oldu.

İYTE'de bu hobine vakit ayırabiliyor musun? Okulun sana ilham verdiğini düşünüyor musun?
İYTE'de piyano çalışmalarıma sevgili Mine hocam ile devam ediyoruz. İYTE'deki imkânlar sayesinde piyanoya derslerden arta kalan zamanlarda rahatlıkla vakit ayırabiliyorum. Bu konuda okulumdan çok memnunum. Hem mesleğimdeki akademik başarısı hem de sanatla iç içe olması büyük avantaj benim için. Ayrıca okulumuzun bulunduğu kampüs, sanat faaliyetleri açısından çok elverişli. Bu yıl Bahar Şenlikleri'nde Mine Hoca ile güzel bir performans sergiledik. Yine sevgili Yasemin Hocam'ın desteğiyle hazırlanan Şiir Dinletisi'nin arka plan müziklerini çaldım. Böylece İYTE'deki ilk senemi güzel anılarla verimli bir şekilde tamamladım.

Gelecekteki planların neler? Kendini ilerde nerede görüyorsun?
Piyano yanımda taşıyabileceğim bir enstrüman olmadığı için diğer enstrümanlara göre bir dezavantaj oluşturuyor. Onun size küsmemesi için ona yeterli vakti ayırabilmeniz gerekiyor. Yakın vadede, okula daha yakın olup zamandan tasarruf edeceğim koşulları sağladığımda, piyanodaki uluslararası derecemi, sınavlara hazırlanarak yüksek lisans seviyesine çıkarmak istiyorum. Uzun vadede ise bölümümü başarılı bir şekilde bitirip, bu konuda akademik kariyer yapmak istiyorum; tabii piyano çalan bir bilgisayar mühendisi olarak...


Röportajı yapan Okt. Yasemin Özcan Gönülal'a İYTE adına teşekkür ederiz.

Alper Doruk Alkan ile Röportaj


 

 
Son Güncelleme : Sevgi Canlıer 05.06.2012 14:05
İçerik Sorumlusu : Yasemin Özcan  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO Bimer İYTE'de Ne Nerede?