A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
Mühendislik Fakültesi - Malzeme Bilimi ve Müh. Bölümü
Malzeme bilimi ve teknolojisindeki yeni gelişmeler toplumumuzun ilerlemesinde önemli bir rol oynar. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği (MBM) bölümü günlük hayatta kullandığımız tüm doğal ve yapay malzemeleri içerisinde metaller, polimerler, seramikler, yarı iletkenler ve kompozitler olacak şekilde kapsar.

MBM bölümünde gerçekleştirilen araştırmaların temel amacı yeni malzemeler geliştirmek, bunların ve geleneksel malzemelerin, deneysel ve teorik olarak incelenmesidir. Atomik ve moleküler seviyedeki içyapı-özellik ilişkisi etkin bir biçimde yorumlanır. Moleküler öztoplanma, nanoyapılı malzemeler, metal ve cam köpükler, polimer kompozitler ve nano ölçekli pigment partikülleri, biyomalzemeler (biyoseramik ve biyopolimerler) MBM bölümünde çalışılan malzemelere örnek olarak gösterilebilir.

MBM bölümü 2012 yılında Mühendislik Fakültesinin altında kuruldu. Bölümümüzde beş öğretim üyesi bulunmaktadır. MBM disiplinlerarası bir bölüm olmasından dolayı farklı bölümlerden örneğin kimya, fizik, kimya mühendisliği ve makine mühendisliği bölümlerinden 20’nin üzerinde öğretim üyesi de bölümümüzün MSc ve PhD programlarına katkıda bulunmaktadırlar. Disiplinlerarası bir doğaya sahip olması sayesinde MBM bölümü, öğrencilerin kendilerini geliştirebilmeleri için etkili bir öğrenim ortamı sağlamaktadır.

http://mse.iyte.edu.tr/Prof. Dr. Mustafa M. Demir
Bölüm Başkanı
90(232)750 7511
mdemir@iyte.edu.tr

 

 
Son Güncelleme : Doğan Evecen 21.01.2015 17:07
İçerik Sorumlusu : Prof. Dr. Mustafa M. Demir  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO Bimer İYTE'de Ne Nerede?