A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
Öğrenci Manzaraları

Rüzgar Sörfü: Batu AKYOL

Denizin sadece yüzme için kullanılmadığını hatırlatan sporlardan birisi hiç şüphesiz rüzgar sörfüdür. Sadece rüzgarla değil aynı zamanda denizle de mücadeleyi gerektiren bu heyecan dolu sporun Enstitümüzdeki temsilcilerinden birisi Batu AKYOL ile kendi hikayesinden yola çıkarak rüzgar sörfünü konuştuk. Coğrafi açıdan rüzgar sörfünün en iyi yapılacağı yerlerden birisinde olmanın tadını çıkaran Batu, herkese bu heyecanı yaşamayı öneriyor.

Merhaba Batu, seni biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba. Ben Batu Akyol. İYTE Makine Mühendisliği Bölümü 1. sınıf öğrencisiyim. 5 yıldır rüzgar sörfü sporuyla uğraşıyorum. 4 yıldır da rüzgar sörfü eğitmenliği yapıyor ve yarışlara katılıyorum.

Bize katıldığın yarışma ve aldığın derece hakkında bilgi verir misin?

Pegasus Windsurf Ligi 5. ayak yarışlarının yapılacağı Alaçatı’dayız. Bizim yarışlarımız lig usulü oluyor her ayak farklı bir yerde gerçekleşiyor ve bu yarışlarda sporcular puanlandırılıyor. 5. Ayak, yani final sonunda tüm yılın puanlarıyla bir sıralama oluşturuluyor. Ben 5 ayakta, Türkiye genelinde 2. sıradayım umarım yarışı bu sırada tamamlayabilirim.

Rüzgar Sörfü macerasına nasıl ve kaç yaşında başladın bize anlatır mısın?

Ben 5 yaşından beri sporun içindeyim. Rüzgar sörfünden önce 5 yıl profesyonel yüzdüm ve 3 yıl su topu oynadım. 2008 yılının Temmuz ayında oturduğumuz çevredeki bir sörf okulunda çalışmaya başladım. Aynı zamanda da işim bittikten sonra sörf yapıyordum. 2 yılın sonunda yarışlara katılmaya başladım.

Yaptığın spora dair büyük hedeflerin, hayallerin var mı?

En büyük hedefim bu sporu ilgilenenlere öğretmek ve sevdirmek.

Ülkemizde bu sporu yapmanın zorlukları neler? Herhangi bir teşvik var mı? Türkiye’de rüzgar sörfü, gelişen bir spor dalı mı?

Öncelikle bu sporun en zorlu yanı kullandığınız malzemelerin pahalı olması. Her şeyiyle iyi bir yarış takımı alabilmek için 15.000 Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Bunun için bazı firmalar sporculara sponsor olabiliyor. Bizim için de en büyük teşvik bu oluyor. Ben de 2 yıldır Pakkens firması tarafından destekleniyorum. Türkiye’de son zamanlarda bu spora daha fazla ilgi gösterilmeye ve sevilmeye başlandığını düşünüyorum. Umarım zamanla daha bilinen bir spor haline gelir.

Bugüne kadar hangi yarışlara katıldın? Bize aldığın dereceleri söyler misin?

Üç yıldır TYF’nin düzenlediği Pegasus Windsurf Ligi’ne katılıyorum. Bu yarışlarda 3 event ikinciliğim ve bir de genelde 3.lüğüm var. Bunun dışında ilk defa bu sene gençler dünya şampiyonasına katıldım (IFCA) ve dünya sıralamasında 16. Oldum. Ayrıca her sene Redbull gibi firmaların düzenlediği özel yarışlarda da çeşitli derecelerim var.

Bize katıldığın yarışlarda unutamadığın bir anını anlatır mısın?

2012 sezonunun son ayağı İstanbul'da son gündü ve son yarış için denizde rüzgarın dinmesini bekliyorduk. Fakat rüzgar sürekli döndüğü için hakemler yarışı başlatamıyorlardı. Bir anda açıktan siyah bir bulut bize doğru yaklaşmaya başladı. Hakemler bizi acilen kıyıya dönmemiz için uyardı. Fakat biz henüz kıyıya ulaşamadan büyük bir fırtına bizi içine aldı. Gerçekten 5 metre uzağı bile göremiyordum ve yağmur taneleri can yakıcı olmaya başlamıştı. Yarım saat sonra bir mendireğe ulaştım ve orada 1 saat kadar fırtınanın durmasını bekledim. Fırtına bittiğinde kurtarma botları bizi alıp kulübe götürdü. Kulübe ulaştığımızda herkes suda kaybolan 3 kişiyi arıyordu. Bu zor anları unutamam.

Bugün rüzgar sörfü yapmak için neler gerekiyor? Yaşıtlarına ya da daha küçükken bu spora başlamış biri olarak küçüklere neler tavsiye edersin?

Rüzgar sörfü yapabilmek için öncelikle iyi bir eğitim gerekiyor. Bu eğitimi aldıktan sonra malzeme kiralayabilir veya satın alabilirsiniz. Denizi seven ve aksiyondan hoşlanan herkese bu sporu yapmasını tavsiye ederim.

Röportaj: Okutman Doğan EVECEN
Fotoğraf: Uzman Evrim YAKUT
Video: Emrullah DEMİRASLAN
09.12.2013

Anıl İncel ile Röportaj

Mithat Boz ile Röportaj

Elvan Doğandemir ile Röportaj

Ulvi Ahmedov ile Röportaj

Ömer Buğra Kanargı ile Röportaj

Alper Doruk Alkan ile Röportaj

Pelin Öztürk ile Röportaj


 
Son Güncelleme : Doğan Evecen 24.04.2014 15:47
İçerik Sorumlusu : Okt. Doğan Evecen  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO Bimer İYTE'de Ne Nerede?