A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
AVİLAR
AVRASYA İLERİ ARAŞTIRMALAR UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (AVİLAR)

Enstitümüz Avrasya İleri Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi ( AVİLAR), UNESCO bünyesinde yer alan ICTP'nin ortaklığında kurulmuş, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampüsünde ve himayesinde faaliyetlerini sürdüren uluslararası bir araştırma, eğitim ve etkileşim merkezidir. Uluslararası platformda ICTP-ECAR kısaltması ve "Eurasian Centre for Advanced Research" adı kullanılmaktadır. ICTP ile ortak olarak tanımlanmış, dünyadaki beş merkezden biridir. Diğer merkezler Brezilya, Meksika, Çin ve Ruanda'da faaliyet göstermektedir.

2012 yılında kuruluş çalışmaları başlayan merkez, 2016 yılı Şubat ayında AVİLAR kısaltmasıyla YÖK yürütme kurulundan onay almıştır. Başta Doğu Avrupa, Yakın Asya, Ortadoğu, Kuzey Afrika olmak üzere gelişmekte olan bölge ülkelerinin ihtiyaçlarını da gözeterek yüksek nitelikte bilimin üretildiği ve paylaşıldığı, yurtiçi ve yurtdışından aktif araştırmacı ve öğrencileri biraraya getirecek programlar yürüten, uluslarası bir bilim, araştırma ve eğitim merkezi olarak kurgulanmıştır. Merkezin faaliyetleri, uluslararası düzeyde tanınmış bilim insanlarından oluşan bir Bilim Kurulu tarafından izlenmekte ve onaylanmaktadır.

AVİLAR, nitelikli bilimsel toplantılara ev sahipliği yapar. Amacı; özellikle uygulamaya yönelik, yeni teknolojilerin gelişimine yol açan ve destekleyen kuramsal bilgilerin üretimi ve yayımıdır. Merkez, bilim ve teknoloji alanındaki yetenekli öğrencileri, genç araştırmacıları, dünyanın her bölgesinden en iyi bilim adamlarıyla biraraya getirerek, okul, çalıştay, konferans gibi etkinlikler gerçekleştirmektedir. Her yıl yapılan uluslararası katılımlı organizasyonlar ile aktif bir ziyaretçi programı yürütmektedir.

Merkezin faaliyetleri http://ictp-ecar.org/ adresinden takip edilebilir.


http://ictp-ecar.org/
 
Son Güncelleme : Emrullah Demiraslan 15.05.2017 10:06
İçerik Sorumlusu : Prof. Dr. R. Tuğrul Senger  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO Bimer İYTE'de Ne Nerede?