A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
Mimarlık
Mimarlık Fakültesi - Mimarlık Bölümü
Mimarlık, insan yaşamının seçtiği mekanlar ile yapılaşmış çevreyi oluşturmaya yönelik düşünsel ve fiziksel eylemler bütünüdür. Yaşamın somutlaşmış bir ifadesi olarak kabul edilebilir. Bir disiplin olarak; bölgesel veya kentsel ölçekten, mobilya ölçeğine ve yapım detaylarına kadar tüm ölçekleri kapsayan tasarım anlayışı ile Mimarlık, sadece bir yapı tasarlama eylemi değil, tüm yaşamı etkileyebilecek çevreyi de oluşturmaktır. Bu açıdan Urla'nın hemen dışında yer alan İYTE kampüsü, öğrencilerine metropolitan kent kimliği taşıyan İzmir ve yakın çevresini deneyimleme olanağı sunarak mimarlık eğitimi için ideal bir çevre oluşturmaktadır.

İYTE Mimarlık Bölümü mezunları, kamu kurumlarında veya özel sektörde çalışabildikleri gibi serbest mimar olarak tasarımlarını sürdürebilmektedirler. Kamu kurumlarında tasarım, yapı denetimi ya da yasa ve yönetmelikler ile ilgili mesleki konularda uzman olarak görev alabilirler. Ayrıca yapı sektörüne ilişkin malzemelerin tasarımında, üretim sürecinde, pazarlama dahil  satış aşamasında aktif olarak yer alabilirler. Tarihi alanların ve dokuların korunmasına ilişkin de önemli roller üstlenebilirler. Mimarlık ve ilgili tasarım alanlarına yönelik sergi vb. organizasyonların hazırlanması, dergiler gibi basılı ve görsel yayın tasarımı da mimarların yapabileceği işler arasındadır.

İYTE Mimarlık Bölümü, bu mesleği tercih eden gençleri, kuramsal ve uygulamaya yönelik bilgi ve beceriler ile donatmak; teknolojiyi tasarımın ayrılmaz bir parçası olarak ele alan mimarlar olarak yetiştirmek üzere, zengin ve esnek bir eğitim programı sunar. Bu amaçla bölümümüzün temel hedefi; çağdaş değişimleri göz önüne alarak uluslararası platformlarda söz sahibi olabilen,  görev ve sorumluluk sahibi, sorgulayıcı ve araştırıcı mimarların yetişmesini sağlamaktır.

http://architecture.iyte.edu.tr/Doç. Dr. Şeniz Çıkış
Bölüm Başkanı
90(232)750 7019
senizcikis@iyte.edu.tr

 

 
Son Güncelleme : Emrullah Demiraslan 12.12.2017 13:56
İçerik Sorumlusu : Doç. Dr. Şeniz Çıkış  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO Bimer İYTE'de Ne Nerede?