A-Z Liste
Site Haritası
 
HAKKINDA ARAŞTIRMALAR ÖĞRENCİ AKADEMİK İYTE'M İLETİŞİM
Makina Mühendisliği
Mühendislik Fakültesi - Makina Mühendisliği Bölümü
Makina Mühendisliği, temel bilimlerin ürettiği bilgilerin toplumun ve endüstrinin ihtiyacı olan ürün ve uygulamalara dönüştüren mühendislik disiplinlerinden birisidir. Makina mühendisleri genel anlamda değişik fonksiyona sahip makinaların tasarım, analiz, imalat, geliştirme ve kontrolünde görev alırlar. Başta makina ve yarı-mamül/mamül malzeme imalat sektörü olmak üzere, enerji, otomotiv ve taşımacılık, savunma, uzay ve havacılık olmak üzere hemen hemen her sektörde makina mühendisleri görev alabilmektedir.

İYTE Makina Mühendisliği Bölümü'nün amacı; araştırma ağırlıklı lisans ve lisansüstü eğitimin verildiği, inovasyona dayalı yenilikçi teknoloji alanlarında araştırmaların gerçekleştirilebildiği, araştırma sonuçlarının sanayiye kazandırılabildiği bir eğitim ortamının oluşturulması, alanında yüksek düzeyde eğitilmiş, etik değerlere bağlı ve idealizmi olan makina mühendisleri yetiştirmek, toplumsal gelişim ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlamaktır.

Seçkin akademik kadrosu ile Bölümde eğitim-öğretim İngilizce olarak sürdürülmektedir. Lisans ve lisansüstü eğitim-öğretimin verildiği Bölüm proğramlarının her aşamasında proje esaslı ve laboratuar ağırlıklı bir eğitim ile nitelikli genç mühendisler endüstri ve akademinin ihtiyacına uygun yetiştirilmektedir.

http://me.iyte.edu.tr/Prof. Dr. Metin Tanoğlu
Bölüm Başkanı
90(232)750 6704
metintanoglu@iyte.edu.tr

 

 
Son Güncelleme : Emrullah Demiraslan 15.05.2017 11:07
İçerik Sorumlusu : Prof. Dr. Metin Tanoğlu  
 
Öğrenci Bilgi Sistemi İYTE Web Mail İYTE Kütüphane Mezunlar Nerede İYTE Bülten İZTEKGEB Atmosfer TTO Bimer İYTE'de Ne Nerede?